Αναχωρεί η ελληνική ομάδα για το Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας της Τραπεζούντας




Tο πρωί του Σαββάτου αναχωρεί η ελληνική ομάδα για την Τουρκία και το Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας της Τραπεζούντας.

Στην αποστολή μετέχουν συνολικά 139 άτομα, εκ των οποίων οι 58 είναι αθλητές και οι 39 αθλήτριες που θα πάρουν μέρος στο στίβο, στην κολύμβηση, στο τένις, στη γυμναστική, στην ποδηλασία, στο τζούντο, στο μπάσκετ και στο βόλεϊ. Αρχηγός αποστολής είναι ο Β’ Αντιπρόεδρος της ΕΟΕ Σάκης Βασιλειάδης .

Είναι το 11ο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας που διεξάγεται υπό την αιγίδα της Διεθνούς Ολυμπιακής Επιτροπής και αναμένεται να συμμετάσχουν περίπου 4.000 αγόρια και κορίτσια από 49 ευρωπαϊκές χώρες.

Στην Τραπεζούντα θα ταξιδέψει και ο Πρόεδρος της ΕΟΕ κ. Σπύρος Καπράλος, με τη διπλή ιδιότητα του Προέδρου της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, αλλά και του Προέδρου της Επιτροπής Ολυμπιακού Πολιτισμού και Εκπαίδευσης των Ευρωπαϊκών Ολυμπιακών Επιτροπών.

Για τη συμμετοχή της Ελλάδας στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ, ο κ. Καπράλος δήλωσε: «Η Ελλάδα, χώρα στην οποία γεννήθηκαν οι Ολυμπιακοί Αγώνες και αποτελεί μέχρι και σήμερα θεματοφύλακα των Ολυμπιακών ιδεωδών και αξιών, δίνει για μία ακόμη φορά το «παρών» στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Ευρωπαϊκής Νεότητας. Η αποστολή μας για την Τραπεζούντα δεν έχει μόνο συμβολικό χαρακτήρα, αλλά και ουσιαστικό, καθώς, όπως θα δείτε παρακάτω, την αποτελούν 58 αγόρια και 39 κορίτσια τα οποία για 8 ημέρες θα αποτελέσουν τους καλύτερους πρεσβευτές της ελληνικής νεολαίας.

Όλα αυτά τα παιδιά, μαζί με τους υπόλοιπους αθλητές από τις 48 ευρωπαϊκές χώρες, στη γειτονική μας και φιλική χώρα Τουρκία, θα υμνήσουν την ανθρώπινη φύση, σε μια ατμόσφαιρα αμοιβαίου σεβασμού και φιλίας και σε καθεστώς ευγενούς άμιλλας.

Στη συνέχεια όλοι μαζί, με όπλο τις εμπειρίες από τη διοργάνωση της Τραπεζούντας και εμποτισμένοι από τα υψηλά ιδανικά του αθλητισμού, θα αποτελέσουν την προμετωπίδα στην προσπάθεια του Ολυμπιακού κινήματος για τη δημιουργία ενός καλύτερου και πιο ειρηνικού κόσμου.»

Αναλυτικά η ελληνική αποστολή:

ΣΤΙΒΟΣ

Μιχαήλ Αναστασάκης (σφύρα), Κωνσταντίνα Αθανασοπούλου (μήκος, 4χ100 σκυταλοδρομία), Παρασκευάς Μπατζαβάλης (ακόντιο), Κλωντιάνα Μπουσγκιοκάι (ακόντιο), Σπυρίδων Χατζηιωαννίδης (επί κοντώ, 4χ100 σκυταλοδρομία), Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (400μ.), Μάρκος Γκούρλιας (3000μ.), Μαρία Γραμματικάκη (Σφύρα), Φλωρεντία Καλογεράκη (σφαιροβολία, δισκοβολία), Ιωάννα Κολτσίδου (4χ100 σκυταλοδρομία, ύψος), Αθανάσιος Κωνσταντινίδης (400μ. εμπόδια, 4χ100 σκυταλοδρομία), Κωνσταντίνος Κοτσανπαπας (Δισκοβολία), Βασιλική Κουτσούμπου (100μ, μήκος, 4χ100 σκυταλοδρομία), Θεοφανια Λαμπροπούλου (800μ, 1500μ), Παναγιώτης Μάντης (ακόντιο, 110μ εμπόδια, 4χ100 σκυταλοδρομία), Δημήτριος Παπασπύρου (σφαιροβολία), Γεώργιος Ριζωνάκης (2000μ φυσικά εμπόδια), Κατερίνα Σιδηροπούλου (400μ εμπόδια, 2000μ φυσικά εμπόδια), Ανδρέας Σταύρου (100μ, 200μ, 4χ100 σκυταλοδρομία), Γεωργία Στεφανίδη (επί κοντώ, 4χ100 σκυταλοδρομία), Ελευθερία Τερζάκη (σφαιροβολία, δισκοβολία), Γεώργιος Τεσσαρομάτης (ύψος), Αλεξάνδρα Βαδάση (100μ εμπόδια, 4χ100 σκυταλοδρομία), Θεόδωρος Ζιντζοβας (τριπλούν, 4χ100 σκυταλοδρομία)

Κολύμβηση

Παναγιώτης Μπαχταλιάς (100μ πεταλούδα, 200μ πεταλούδα, 4χ100 ελεύθερο σκυταλοδρομία, 4χ100 μεικτή σκυταλοδρομία), Βασιλική Μπάκα (50μ ελεύθερο, 100μ ελεύθερο, 4χ100 ελεύθερο σκυταλοδρομία, 4χ100 μεικτή σκυταλοδρομία, σκυταλοδρομία 4χ200 ελεύθερο μεικτό ανδρών-γυναικών), Μιχαήλ Κοντιζάς (100μ ύπτιο, 4χ100 μεικτή σκυταλοδρομία), Αγγελική Μαρία Μαυραντζά (100μ πρόσθιο, 4χ100 μεικτή σκυταλοδρομία), Περσεφόνη Μοιρα (400μ ελεύθερο, 800μ ελεύθερο, 4χ100 ελεύθερο σκυταλοδρομία), Κωνσταντίνος Μουρατίδης (100μ πρόσθιο, 200μ πρόσθιο, 4χ100 μεικτή σκυταλοδρομία), Χρήστος Μουζας (200μ ατομική μεικτή, 400μ μεικτή ατομική), Λυδία Μουσλεχ (200μ μεικτή ατομική, 4χ100μ ελεύθερο σκυταλοδρομία), Φώτιος Μυλωνάς (50μ ελεύθερο, 100μ ελεύθερο, 4χ100 ελεύθερο σκυταλοδρομία, 4χ100 μεικτή σκυταλοδρομία), Νικόλαος Ντάσης (200μ ύπτιο), Μαριάνθη Ράδου (100μ πεταλούδα, 200μ πεταλούδα, 4χ100 μεικτή σκυταλοδρομία), Βαρβάρα Σιατερλη (400μ μεικτή ατομική, 200μ πρόσθιο), Απόστολος Ταβλαρίδης (200μ ελεύθερο, 4χ100 ελεύθερο σκυταλοδρομία, σκυταλοδρομία 4χ200 ελεύθερο μεικτό ανδρών-γυναικών), Αλεξάνδρα Τσιάκα (100μ ύπτιο, 200μ ύπτιο, 4χ100 μεικτή σκυταλοδρομία), Ευάγγελος Τσιραπίδης (400μ ελεύθερο, 1500μ ελεύθερο, 4χ100 ελεύθερο σκυταλοδρομία, σκυταλοδρομία 4χ200 ελεύθερο μεικτό ανδρών-γυναικών), Ιωάννα Βόρδη (200μ ελεύθερο, 4χ100 ελεύθερο σκυταλοδρομία, σκυταλοδρομία 4χ200 ελεύθερο μεικτό ανδρών-γυναικών)

Τέννις

Αγγελική Καϊρη (μονό διπλό), Γεώργιος Παπαγεωργίου (μονό, διπλό), Ελευθέριος Θεοδώρου (μονό, διπλό), Αναστασία Βασιλείου (μονό, διπλό)

Γυμναστική

Μυρόπη Χριστοφιλάκη, Δημήτριος Κιόσης, Ευαγγελία Πλυτά, Μαρία Σίμου, Βασίλειος Τανταλίδης, Γεώργιος Τσερκέζοβ

Ποδηλασία

Βασίλειος Χαιρετάκης (day time, criterium, road race), Στυλιανός Φαραντάκης (day time,criterium, road race), Πέτρος Γεωργιάδης (day time, criterium, road race)

Τζούντο

Βλαδίμηρος Χασιρίδης 90κ., Ιωάννης Καρτσονάκης 55κ., Ιωάννης Μαυράκης 66κ., Ιλιάνα Ρίζου 57κ., Κωνσταντίνος Σαρίδης 81κ., Μαρία Τσολάνη 63κ., Δημήτριος Ξανθάκης 73κ., Βασίλειος Ζιγκιρίδης +90κ.

Μπάσκετ

Σταμάτιος Αθηνιώτης, Ευάγγελος Μπέμπης, Κωνσταντίνος Φακοπουλίδης, Στέφανος Φασιανός, Δημήτριος Φωτόπουλος, Ανδρέας Κεφαλάς, Κωνσταντίνος Κουσιαντζάς, Ιωάννης Κουζέλογλου, Δημήτριος Μάντζιος, Γεώργιος Μιχαλόπουλος, Γεώργιος Πηλίτσης, Τζιοβαν Θεοδοσίου

Βόλεϊ

(αγόρια)

Νικόλαος Χριστοφάς, Ανέστης Δαλακούρας, Μενέλαος Κοκκινάκης, Δημήτριος Κωνσταντινίδης, Ραφαήλ Κουμεντάκης, Μιχαήλ Λιόντας, Ιωάννης Μαδούρας, Νικόλαος Μαυραγάνης, Αθανάσιος Πρωτοψάλτης, Ιωάννης Σκαρλατίδης, Κασανδρος Στίνγκας, Δημήτριος Ζήσης

(κορίτσια)

Μαρία Ελένη Αρτακιανού, Παρασκευή Ζουγανέλη, Σοφία Μπούσια, Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου, Σουλτάνα Χριστινίδου, Αγγελική Μελίνα Εμμανουηλίδου, Μαρία Γενιτσαρίδη, Αλεξία Καλανταρίδου, Δάφνη Βαρουδάκη, Σεβαστή Μπανίκα, Αντωνία






Ξενοδοχεία στην Κωνσταντινούπολη


Ξενοδοχεία στη Σμύρνη


Ξενοδοχεία στην Καππαδοκία