Προκριματικά Μουντιάλ 2014: Nίκησε η Ελλάδα, έχασε η Τουρκία

Με γκολ τα γκολ των Σπυρόπουλου (57’) και Γκέκα (69’) η Ελλάδα επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Λετονίας και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα γίνει στη Βραζιλία το 2014. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εκτέλεση πέναλτι του Κάουνας στο 42’ αλλά η Ελλάδα με μια πολύ καλή εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο κατάφερε να ανατρέψει το σκορ.

Η Τουρκία έχασε από την Ολλανδία 2-0 στο Αmsterdam Arena με την παρουσία 17.500 περίπου Τούρκων φιλάθλων. Ο Ρόμπιν φαν Πέρσι άνοιξε το σκορ στο 17’. Μέχρι και τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, τίποτα δεν είχε κριθεί με τους Τούρκους να παραμένουν μέσα στο παιχνίδι όμως, ο Ναρσίγκ έκανε το τελικό 2-0 και η Ολλανδία έμεινε για 23ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη σε προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου.