«Senin dilini öğreniyorum» Programι Τürklerle Yunanlıları biraraya getiriyor

“Senin dilini öğreniyorum” Türkler’le Yunanlar’ı bir araya getiren program genişleyerek devam ediyor…

Yunanistan İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlı olan Sismanoglio Megaro’da Yunanca öğretim elemanı olan  Angeliki Douri ve Chrysanthi Paraschaki’nin makalesidir.

Sismanoglio Megaro, Nisan ile Mayıs ayları arasında Atina Üniversitesi’ndeki Türk Bilimleri ve Çağdaş Asya Bilimleri Bölümü’yle sürdürmekte olduğu işbirliğine yenilerini ekleyerek;  Trakya Dimokritus Üniversitesi’ndeki, Karadeniz Ülkeleri Dili, Filolojisi ve Kültürü Bölümü’yle ayrıca Ege Üniversitesi’ndeki, Akdeniz İncelemeleri Bölümü’yle de işbirliğine başlamıştır.

Program, birbirlerinin dilini öğrenen Türkler’le Yunanlar’ı bir araya getirerek birbirlerinin tanışması ve öğrendiği dilde sözlü pratik yapmasını amaçlamıştır. Türkiye’de ve özellikle İstanbul’da yabancı dil olarak Yunanca eğitimini ve Yunanistan’da yabancı dil olarak Türkçe eğitimi uygulanması; öğrencilerin sınıf dışında hedef dili kullanamadıklarından dolayı sözlü uygulama yapamadıklarını haliyle sözlü anlatımda pratik yapma fırsatının azaldığını gözlemlenmektedir. Hazırlamış olduğumuz program ise, yeni teknolojilerden ve özellikle uzaktan ve internet aracılığıyla iletişim uygulamalarından yararlanarak yabancı dil eğitimdeki bu boşluğu kapatmayı hedeflemiştir. Programa, Sismanoglio Megaro’nun 36 öğrencisi ve Yunan üniversitelerinden 36 öğrenci olmakla, toplam olarak 72 öğrenci katılmıştı.

Programın katılımcıları, aşağıdaki yorumlarında da belirtikleri gibi ‘Senin Dilini Öğreniyorum’ sloganıyla iki ay gibi kısa bir sürede dillerini geliştirmeyi başardılar.

“İlk defa Yunan dili doğal konuşmacısıyla bu kadar uzun konuştum”, “Dinleme-anlama ve özellikle sözlü anlatım becerisini geliştirmeyi başardım”, “Tandem programıyla aynı zamanda hem öğretmen hem de öğrenciydik”, “Kelime haznesinin zenginleştirmesi konusunda çok yardımcı oldu”, “Dille daha ciddi bir şekilde ilgilenmek için isteklendirme verdi”, “Programa katılarak dildeki seviyemizi daha iyi tespit etmekle eksik olan ve zayıf noktalarımızı belirleyebildik”, “Doğal konuşmacılarla temasa geldik”, “Telaffuz unsurları ve sözdizimi kurallarının kullanışı gibi dilin özelliklerini öğrendik”, “Dil haricinde diğer ülkenin kültürü ve günlük yaşam tarzıyla temasa gelmek fırsatımız oldu”, “Program dostluk hislerinin geliştirilmesine yardım eder”, “Öğrendiğim dilde yanlış yapmaktan çekinmedim ve korkmadım”, “Kendime yeni bir arkadaş kazandırdım”, “Çok eğlenceli ama aynı zamanda çok da verimliydi”, “Programı tamamladıktan sonra da görüşmeye devam edeceğiz”, “Ana dili Yunanca olmayan birinin Yunanca konuşmasını dinlemek çok hoş bir şey!”, “Dilimin çözülmesine, kendime güvenerek ve daha rahat konuşmama yardımcı oldu”, “Buna benzeri çabaların gelecekte de tekrarlanması gerekiyor”.

Kaynak: sismanogliomegaro.com


Ξενοδοχεία στην Κωνσταντινούπολη


Ξενοδοχεία στη Σμύρνη


Ξενοδοχεία στην Καππαδοκία