Διεθνές Τουρνουά «Ακρόπολις»: Νίκες για Ελλάδα και Τουρκία

basket.gr

basket.gr

Τουρκία-Λιθουανία 71-53

Η Τουρκία πήρε τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά «Ακρόπολις Eurobank» με το τελικό 71-53 επί της Λιθουανίας στο ΟΑΚΑ. Σε έναν αγώνα που σε μεγάλα διαστήματα ήταν πιο αμφίρροπος από ότι αφήνει να εννοηθεί το τελικό σκορ.

Η Λιθουανία κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά (0-7 στο 2’50’’, 4-11 στο 4’45’’), αλλά η υπεροχή αυτή άρχισε να χάνεται όταν η Τουρκία αύξησε την πίεση (13-13, 8’50’’). Η εικόνα αντιστράφηκε εντελώς όταν οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν άπλωσαν την πίεση σε όλο το γήπεδο με τους Λιθουανούς να μην μπορούν να κατεβάσουν εύκολα την μπάλα με τις παγίδες που έστηναν οι αντίπαλοί τους. Το αποτέλεσμα ήταν να υποπέσουν σε 12 λάθη στο πρώτο μισό, οι Τούρκοι να φτάσουν τα επτά κλεψίματα και η διαφορά να φτάσει σε διψήφια τιμή (30-20, 19’). Ο υιός Σαμπόνις, υπό το βλέμμα του πατήρ Σαμπόνις που βρισκόταν στην άκρη του πάγκου ήταν αυτός που μείωσε την απόσταση στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου (30-24). Με τον τρόπο που ξεκίνησε ο αγώνας, ξεκίνησε και το δεύτερο εικοσάλεπτο και με τον ίδιο τρόπο εξελίχθηκε. HΛιθουανία καλύτερη, βρήκε λύσεις στην πίεση της Τουρκίας, πήρε τα ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά, πλησίασε και τελικά ξαναπήρε το προβάδισμα με τον Γιανκούνας (41-42, 26’). Ο Μιλάκνις έστειλε τη διαφορά στο +6 (41-47, 27’), αλλά Μαχμούτογλου και Γκιουλέρ πρωταγωνίστησαν ως το 48-47 (28’45’’). Οι Τούρκοι έφτασαν στο +15 (66-51, 35’30’’), εκμεταλλευόμενοι κάθε λάθος των αντιπάλων τους με τη Λιθουανία να μην μπορεί να αντιδράσει και τελικά να γνωρίζει την ήττα με το 71-53.

Διαιτητές: Γκόντας, Κορομηλάς, Σώμος

Δεκάλεπτα: 15-15, 30-24, 51-49, 71-53

Τουρκία (Αταμάν): Μπαλμπάι 5, Γκιουλέρ 11, Χερσέκ, Ιλιασόβα 13, Ερντέν 12, Μαχμούτογλου 12, Μπατούκ, Μουχάμεντ 8, Αλντεμίρ 4, Κοκσάλ 6, Κορκμάζ

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 7, Ματσιούλις, Γιαναβίτσιους 2, Σεϊμπούτις 12, Σαμπόνις 6, Γιανκούνας 3, Γιαβτόκας 2, Βαλαντσιούνας 14, Κουζμίνσκας 2, Μιλάκνις 5, Λεκαβίτσιους

Τι είπαν οι προπονητές

Γιόνας Καζλάουσκας (προπονητής Λιθουανίας): «Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι για εμάς. Τίποτα δεν πήγε καλά. Ήταν το πρώτο ουσιαστικά παιχνίδι του Βαλανσιούνας μετά από δύο εβδομάδες και θέλαμε να τον «βρούμε» για την πάσα, για το σουτ. Είχε παίξει. Κάναμε πολλά λάθη, 23 συνολικά, είχαμε πρόβλημα να περάσουμε το μισό του γηπέδου και δώσαμε στους αντιπάλους μας πολλές δεύτερες ευκαιρίες, παίρνοντας 17 πόντους μέσα από αυτές».

Ολλανδία-Ελλάδα 80-92

basket.gr

basket.gr

Η καλή άμυνα ήταν και πάλι η αφετηρία για την Ελλάδα, η οποία έφτασε στη νίκη με το τελικό 92-80 επί της Ολλανδίας απόψε στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 1ης μέρα του τουρνουά Ακρόπολις Eurobank.

Ένα καλό πρώτο πεντάλεπτο έδωσε στην ελληνική ομάδα ένα προβάδισμα 12 πόντων (4-16, 4’20’’) με τον Φώτη Κατσικάρη να βλέπει τους παίκτες του να διαμορφώνουν λίγο αργότερα το 9-21 (7’). Η Ολλανδία με μακρινά σουτ και κάποιες δεύτερες προσπάθειες κατάφεραν να μειώσουν και να απειλήσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο μειώνοντας σταδιακά τη διαφορά (24-27 στο 11’, 35-37 στο 16’30’’). Η Ελλάδα βρήκε λύσεις προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, δείχνοντας τα πρώτα σημάδια αντίδρασης μέσα από την άμυνα για να διαμορφωθεί το 40-48.

Η άμυνα ήταν η αφετηρία για το καλό τρίτο δεκάλεπτο της ελληνικής ομάδας. Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια για το δεύτερο ημίχρονο, πίεσαν περισσότερο, αφυπνίστηκαν, έκλεισαν διαδρόμους, έκλεψαν μπάλες, έπαιξαν καλή άμυνα και στα… ψηλά με αποτέλεσμα να βρει και ελεύθερα σουτ και το εύκολο καλάθι στον αιφνιδιασμό, προσφέροντας και θέαμα. Ο Νικ Καλάθης έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 20 πόντους (40-60, 22’30’’), ο Μπουρούσης οδήγησε στο +24 (40-64) και η Ολλανδία ευστόχησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μισό στο 26’  από τη γραμμή για το 42-64. Σπανούλης και Παπανικολάου, εύστοχοι πίσω από τα 6μ75 αύξησαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες ως το +26 (48-74, 28’20’’). Η Ολλανδία φάνηκε να βρίσκει το ρυθμό της, καταφέρνοντας να πλησιάσει στους 14 πόντους (64-78 (35’40’’). Περπέρογλου και Αντετοκούνμπο ανέλαβαν δράση επιθετικά, εκμεταλλευόμενοι και την καλή κυκλοφορία της μπάλας μέχρι να βρεθεί το ελεύθερο σουτ για να διαμορφωθεί το 66-85 (37’). Ο Ζήσης προστέθηκε στην εξίσωση για να διαμορφωθεί το 74-92 (39’10’’), πριν τη λήξη με το τελικό 80-92. Αύριο στις 21.15 η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Τουρκία. Στις 19.00 η αναμέτρηση Λιθουανία-Ολλανδία.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Πηλοϊδης, Παναγιώτου

Δεκάλεπτα: 18-25, 40-48, 55-74,  80-92

Ολλανδία (Βαν Χέλφτερεν):  Φράνκε, Γουίλιαμς 8, Ντε Γιονγκ 7, Κλουφ 17, Χεράζι, Ντε Πάγκτερ, Άκερμπουμ 16, Σάφτενααρ 9, Ντε Γιονγκ Ν. 6, Σμέουλντερς 8, Νόρελ 6, Σλάγκτερ 3

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 10 (8ρ), Ζήσης 10 (6 α), Σπανούλης 9 (5 α), Καλάθης 10, Περπέρογλου 6, Σλούκας 2, Αντετοκούνμπο 22 (6ρ), Καϊμακόγλου, Κουφός 8, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 5, Μάντζαρης

Στο Διεθνές Τουρνουά «Ακρόπολις Eurobank»συμμετέχουν οι ομάδες: Λιθουανία, Τουρκία, Ελλάδα, Ολλανδία

Ο αγώνας Ελλάδα-Τουρκία θα γίνει την Παρασκευή 28 Αυγούστου στις 21.15.